Kluby „Senior+” - Bezpieczny Senior

W trosce o bezpieczeństwo osób starszych korzystających m.in. z usług opiekuńczych czy uczęszczających do placówek „Senior+” Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej razem z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowało zaktualizowane instrukcje i zasady działania w czasie pandemii...

Ponieważ to osoby starsze są grupą szczególnie zagrożoną w czasie pandemii koronawirusa, bardzo ważne jest ścisłe stosowanie się do wytycznych sanitarnych w miejscach, w których przebywają. To m.in. domy i kluby „Senior+”, a także placówki świadczące usługi opiekuńcze osobom starszym. – Wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowaliśmy zaktualizowane instrukcje i rekomendacje dla tych placówek. Chodzi oczywiście o maksymalne ograniczenie ryzyka wystąpienia lub rozprzestrzeniania się wirusa. Gorąco apeluję o przestrzeganie wszelkich wytycznych – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Bezpieczny „Senior+”

Domy i kluby „Senior+” to miejsca, w których osoby starsze mogą spędzać razem czas, korzystać z różnego rodzaju zajęć czy warsztatów, uczyć się nowych rzeczy, budować wspólnotę. W czasie pandemii życie codzienne w placówkach wyglądało nieco inaczej, przez pewien czas ich działalność była zawieszona, a później musiały nauczyć się funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym.

Najnowsze wytyczne przygotowane dla prowadzących domy i kluby dla seniorów to m.in.:

  • Tryb pracy rotacyjnej, małe grupy, elastyczny czas pracy
  • Rekomendacje dotyczące przestrzegania zasad higieny przez personel i osoby starsze
  • Kontakt telefoniczny i zdalny z uczestnikami
  • Wszelkie, możliwe do realizacji alternatywne formy usług
  • Dowóz posiłków dla seniorów do miejsca zamieszkania

Usługi opiekuńcze w czasie pandemii

Innym ważnym obszarem skupiającym przede wszystkim osoby starsze są miejsca świadczące usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze. By minimalizować zagrożenie dla korzystających z pomocy – ale też osób świadczących usługi – ważne jest stosowanie się do wytycznych. To m.in. zalecenie monitorowania stanu zdrowia osób świadczących usługi oraz bezwzględne niedopuszczanie do ich świadczenia osób wykazujących objawy przeziębienia lub grypy, a także bezwzględne przestrzeganie reżimu sanitarnego z wykorzystaniem środków dezynfekujących i środków ochrony osobistej. – Konieczne jest także monitorowanie sytuacji seniorów korzystających z usług opiekuńczych w dziennych ośrodkach wsparcia, których działalność została zawieszona. W przypadku występowania na danym terenie dużej liczby zakażeń, np. w strefach czerwonych, usługi opiekuńcze powinny być świadczone tylko w sytuacji bezwzględnej konieczności – wylicza minister Marlena Maląg.

fot. Plakat – informacje dla seniorów – ochrona przed covid-19

Aktualności

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper